Otthonfelújítási Programok és Támogatások Magyarországon: KEHOP Plusz-4.1.7-24
Az Otthonfelújítási Program és a KEHOP Plusz-4.1.7-24 egyaránt jelentős lehetőségeket kínál a lakosság számára, különösen az energetikai hatékonysági beruházások tekintetében. Az ilyen programok célja, hogy megkönnyítsék a magánszemélyek számára az energiahatékonyság növelésére irányuló beruházásokat, és ezzel hozzájáruljanak a fenntartható fejlődéshez. A 2025. január 15-étől megnyíló pályázatok keretében akár 20 ezer lakás energetikai korszerűsítése is megvalósulhat Magyarország különböző régióiban.
A Programok Alapvetései
Az Otthonfelújítási Program az energiahatékonyság növelésére összpontosít, célként tűzve ki a háztartások energiafelhasználásának csökkentését. Az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) támogatásával megvalósuló KEHOP Plusz-4.1.7-24 különösen a négy legkevesebb fejlett régió – Dél-Alföld, Dél Dunántúl, Észak-Alföld, Észak-Magyarország – számára nyújt segítséget. Ezek a kezdeményezések hozzájárulnak a környezeti terhelés csökkentéséhez is, hiszen az energiafogyasztás mérséklése közvetlen hatással van az ökológiai lábnyomra.
Kölcsönigénylők és Alkalmazási Feltételek
A támogatásokra nagykorú, cselekvőképes magyar állampolgárok, vagy legalább egy éve Magyarországon élő EGT állampolgárok jelentkezhetnek, akik a korszerűsítendő ingatlanban tulajdoni hányaddal, vagy haszonélvezeti joggal rendelkeznek. A pályázati feltételek szigorúan meghatározzák, hogy csak bizonyos régiókban, energetikai hatékonyságot legalább 30%-kal javító projektek támogathatóak. Fontos, hogy az energetikai korszerűsítésekkel elért megtakarításokat energiatanúsítvánnyal igazolják a pályázók.
Támogatás Formája és Finanszírozás
A támogatás kombinált formában érhető el: egy évi lejáratú kamatmentes beruházási kölcsön párosul vissza nem térítendő támogatással. Az összesen maximum 6 millió forintos finanszírozásnál a támogatás mértéke 50%, ugyanakkor a pályázónak önerővel is kell rendelkeznie, ami a projekt költségeinek 1/7-ét jelenti. A kölcsön futamideje 12 év, havi egyenlő törlesztő részletekkel, teljesen kamatmentesen.
Támogatható Energiahatékonysági Fejlesztések
A program kizárólag 2007 előtt használatba vett ingatlanok energetikai korszerűsítését támogatja. Kiemelt tevékenységek közé tartozik a hőszigetelés, nyílászárók cseréje, valamint a fűtési és melegvíz rendszerek korszerűsítése. Érdemes odafigyelni arra, hogy a fosszilis tüzelőberendezések korszerűsítésére és fatüzelésű rendszerekre nem kapható támogatás. A projektek megvalósításának maximum 24 hónapos határideje van, de indokolt esetekben ez további 6 hónappal hosszabbítható.
Megvalósítási Feltételek és Kizáró Okok
A kizáró okok között szerepel többek közt, hogy az ingatlan vállalkozási tevékenységhez szükséges energiafelhasználása nem különíthető el, illetve az ingatlan statikai problémái. Előfordul, hogy a kölcsönigénylőnek vagy adóstársának hitelmulasztása van, ami szintén kizárja a támogatást. A projekt befejezése után szükséges igazolni, hogy az energiatakarékossági célkitűzések, illetve a 30%-os energiamegtakarítás ténylegesen megvalósult.
Projekt Megvalósulási Helyszínek
A támogatások Magyarország területére, Budapesten kívül eső területekre koncentrálnak. Az érintett ingatlanokban kizárólag lakossági célú energiafelhasználás engedélyezett, amelynek mérése és jelentése a kölcsönkérelem szerves része. A vállalkozásokat érintő érdemi energetikai fejlesztésekre azonban ezek a támogatási konstrukciók nem vonatkoznak, így ezeket külön kell kezelni.
Következtetések
Összefoglalva, az Otthonfelújítási Program és a KEHOP Plusz-4.1.7-24 nagyszerű lehetőséget kínálnak a magyar lakosoknak az energiahatékonyság javítására és az energiafogyasztás csökkentésére. A támogatási és finanszírozási mechanizmusok jól átgondoltak, és hosszú távon nemcsak a pályázók energiaköltségeit csökkenthetik, hanem jelentős környezeti hatásuk is van. A sikeres pályázáshoz fontos, hogy a jelentkezők tisztában legyenek az összes feltétellel, és felkészültek legyenek az igénylés folyamatára. Hozzájárulva az ország energiatakarékossági céljaihoz, ezek a programok jelentősen javítják a résztvevők életminőségét és pénzügyi helyzetét.