Magyarországon az Otthonfelújítási Program és a KEHOP Plusz-4.1.7-24 projekt jelentős lépéseket tesz a lakossági energiahatékonyság javítása érdekében. E kezdeményezések lehetőséget nyújtanak a magánszemélyek számára, hogy otthonaik energetikai korszerűsítését megvalósíthassák, csökkentve ezzel az energiafelhasználást és a környezeti terhelést. A programok kiemelt figyelmet fordítanak a magyarországi lakóépületek fenntarthatóságának előmozdítására, különös tekintettel az elmaradottabb régiókra. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk a programok főbb elemeit, célkitűzéseit, valamint az igénybevétel feltételeit, ezzel segítve az érdeklődőket a támogatások eredményes felhasználásában.
Az Otthonfelújítási Program célkitűzései és hatásai
Az Otthonfelújítási Program elsődleges célja, hogy elősegítse a lakossági szektor energiafelhasználásának csökkentését, ezzel közvetlenül hozzájárulva a fenntartható fejlődéshez. A program kifejezetten a magyar lakosság számára jelent megoldást, amely lehetővé teszi a lakóépületek energetikai korszerűsítését, hogy több tízezer otthon váljon energiatakarékosabbá. A támogatott korszerűsítések, mint a hőszigetelés és a fűtésrendszer fejlesztése, nemcsak a rezsiköltségek csökkenését eredményezhetik, hanem a lakók komfortját is jelentősen növelik.
A KEHOP Plusz-4.1.7-24 keretösszege és régiós prioritások
A KEHOP Plusz-4.1.7-24 projekt keretében 66,82 milliárd forint áll rendelkezésre a lakossági energiahatékonysági beruházások támogatására. Az összeg 65%-át a legkevésbé fejlett régiók, mint a Dél-Alföld és Észak-Magyarország, veheti igénybe. E régiós prioritásokkal cél az egyenlőtlenségek csökkentése és a térségek gazdasági felzárkóztatása. Az alap így nemcsak a helyi otthonok energetikai szintjének növelésére törekszik, hanem közvetett módon hozzájárul a régiók gazdasági fejlődéséhez is.
Ki jogosult a támogatásra?
A támogatás igénybevételéhez számos feltételnek kell megfelelni. Csak nagykorú, cselekvőképes magyar állampolgárok vagy egy évnél régebb óta Magyarországon élő EGT-állampolgárok pályázhatnak. Fontos, hogy a korszerűsítendő ingatlan természetes személy(ek) tulajdonában legyen, és az energiahatékonysági beruházás előtt már állandó lakó-, vagy tartózkodási helyként szolgált. Ezen szabályok biztosítják, hogy a támogatások valóban a rászorulókhoz és a magyar lakosság körében hasznosuljanak.
A finanszírozás részletei és támogatott tevékenységek
A program keretében éven túli lejáratú, kamatmentes kölcsönök és vissza nem térítendő támogatások kombinációja áll rendelkezésre, minimális és maximális finanszírozási összeg előírásokkal. Az ingatlanok energiatakarékos átalakításaira, mint a hőszigetelés és fűtéskorszerűsítés, kiemelt figyelmet fordítanak. A kötelező energiamegtakarítás mértéke minimum 30%, amely biztosítja a fenntarthatósági célok teljesülését. Ezek a feltételek előmozdítják, hogy csak valóban hatékony és környezetbarát fejlesztések történjenek.
Az igénylés folyamata és kizáró tényezők
Az igénylési folyamat megkezdése előtt érdemes alaposan megismerni a kizáró tényezőket, mint például a nem természetes személyek tulajdonában lévő ingatlanokra vonatkozó tiltások vagy a fosszilis tüzelőrendszerek korszerűsítésének elutasítása. Az igénylés 2025. január 20-tól kezdődhet, és fokozottan figyelni kell a benyújtási határidőkre, mivel a keret kimerüléséig lehet jelentkezni. A pontos dokumentáció előkészítése és a megfelelő támogatási formák kiválasztása elengedhetetlen a sikeres pályázathoz.
Energetikai tanúsítványok és a megvalósítás ideje
Az energiahatékonyság mérőszámainak követése érdekében az energetikai tanúsítványok kötelezőek: kiindulási, tervezett és megvalósult állapotok dokumentálása egyaránt szükséges. A projekt megvalósítására legfeljebb 24 hónap áll rendelkezésre, amely indokolt esetben további 6 hónappal meghosszabbítható. Ez az időkeret biztosítja, hogy a fejlesztések alapos tervezéssel és kivitelezéssel váljanak valóra, maximalizálva a program fenntarthatósági törekvéseit.
Összegzés és jövőbeni kilátások
Összefoglalva, az Otthonfelújítási Program és a KEHOP Plusz-4.1.7-24 projekt jelentős előrelépést jelentenek Magyarország energiapolitikájában. Az ezek által nyújtott támogatások lehetővé teszik a háztartások számára, hogy hatékonyabban kezeljék energiafelhasználásukat, hozzájárulva az ország fenntarthatósági céljainak eléréséhez. A potenciális kedvezményezetteknek ajánlott alaposan áttekinteni a feltételeket és az elvárásokat, hogy maximalizálni tudják az igényelhető támogatásokat. Ezek a programok nemcsak pénzügyi előnyökkel járnak, hanem hosszú távú környezeti hatásuk is pozitív lehet, csökkentve Magyarország karbonlábnyomát.