Otthonfelújítási Program és KEHOP Plusz-4.1.7-24: Az Otthonfelújítási Program és a KEHOP Plusz-4.1.7-24 programok új lendületet adhatnak a magyar lakóépületek energiahatékonyságának növelésére. Az energetikai korszerűsítéseket célzó kezdeményezések különösen fontosak, hiszen a környezetvédelem mellett jelentős megtakarításokat is eredményezhetnek a rezsiköltségek csökkentése révén. Ezek a programok különféle támogatási formákat kínálnak, melyek kombinált finanszírozási eszközök révén segítik a magánberuházásokat. Az Otthonfelújítási Program keretében megvalósuló korszerűsítések akár 20 ezer lakás energetikai fejlesztését is lehetővé tehetik, míg a KEHOP Plusz-4.1.7-24 célkitűzései Magyarország négy legkevésbé fejlett régiójában támogatják a fejlődést.
A Hitelprogram alapjai
A Hitelprogram elsődleges célja a magánberuházások ösztönzése valamint a hazai lakások energiahatékonyságának fokozása. A 66,82 milliárd forintos keretösszegből 65%-ot allokálnak a négy legkevésbé fejlett magyarországi régió, így a Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak-Alföld és Észak-Magyarország területeire. Kamatmentes kölcsönök és vissza nem térítendő támogatások formájában a hírek szerint 20 ezer lakás korszerűsödhet, ami jelentősen csökkentheti az energiafelhasználást és mérsékelheti az ökológiai lábnyomot.
Kölcsönfelvétel feltételei
A hitelprogram igénybe vehető nagykorú, cselekvőképes magyar állampolgárok vagy legalább egy éve Magyarországon tartózkodó, EGT-tagállam állampolgárai számára. Feltétel továbbá, hogy az ingatlan, amelyre a kölcsönt igényelnék, megfelelő tulajdonjogi háttérrel rendelkezzen. Ez lehet tulajdoni hányad, haszonélvezeti, vagy özvegyi jog, mely az ingatlan korszerűsítésével összefüggő. A jelöltnek és esetleges adóstársának stabil pénzügyi háttérrel kell rendelkeznie, mivel az igénylés során a jövedelembizonyítványok bemutatása is szükséges.
Támogatási formák és összeg
A támogatási konstrukció főként kamatmentes beruházási kölcsönök és vissza nem térítendő támogatások kombinációjára épít. Az elérhető támogatás bruttó 2,5 millió és 6 millió forint között mozog, melyen belül a vissza nem térítendő támogatás összege a teljes finanszírozás 50%-át teszi ki. A pályázónak legalább 1/7 rész önrészt kell biztosítania, amely akár lakástakarékpénztári megtakarításból is származhat, így fokozva a pénzügyi rugalmasságot a projekt megvalósítás során.
Kizáró okok és feltételek
Nem minden ingatlant és beruházást támogat a program. Kizárt az olyan ingatlan, melyben tényleges vállalkozási tevékenység folyik, továbbá azon épületek, melyek nem rendelkeznek jogerős használatbavételi engedéllyel. Ugyancsak kizáró ok a fosszilis alapú fűtési rendszerek korszerűsítése, valamint az energetikai megtakarítás minimum 30%-os követelménye sem vitatott. Az ingatlan stabilitási problémája esetén sincs lehetőség támogatás igénylésére.
Energetikai korszerűsítés lehetőségei
A támogatás célzott tevékenységei közé tartozik a külső falszerkezet, nyílászárók cseréje és használati melegvíz rendszerek korszerűsítése. Támogatják a fűtési rendszerek átalakítását is, de csak akkor, ha az energiatakarékosság érdekében kombinálják más tevékenységekkel, mint például a hőszigeteléssel. Ezek a változtatások alapvetően célzottan a régebbi, 2007 előtt épült lakóházak modernizálására irányulnak.
Hitel részletek és kötelező elemek
A hitel keretében elérhető futamidő legfeljebb 12 év, beleértve a türelmi időt is. A kölcsöni szerződés megkötésétől számított rendelkezésre tartási idő minimum 6 hónap, ami indokolt esetben meghosszabbítható. A kérelemhez kötelező az energetikai tanúsítványok benyújtása, melyek a kiindulási, tervezett és megvalósult állapotokat rögzítik. Ezek a dokumentumok kritikusak az energiamegtakarítási célok eléréséhez.
Zárszó
Az Otthonfelújítási Program és a KEHOP Plusz-4.1.7-24 kiemelkedő lehetőséget kínálnak a magyar lakásszektor energetikai fejlesztésére. Azon túl, hogy jelentős környezeti hasznot biztosítanak, a hosszú távú pénzügyi megtakarítások is vonzóak lehetnek a háztartások számára. A kezdeményezések komoly támogatási formákat kínálnak, de kritériumok és kizáró okok mentén határozzák meg a potenciális résztvevőket, így érdemes alaposan áttekinteni a részvételi feltételeket. Az érdeklődők számára érdemes mihamarabb megismerkedni a program részleteivel és felkészülni a pályázatok határidőre való benyújtására 2025. január 20-tól.