Amikor fűtéskorszerűsítésről van szó, sokak számára az elsődleges választás a hőszivattyú telepítése. De vajon mi áll a hőszivattyúk hatékonyságának kulcsában? A hőszivattyús rendszerek mindössze 20% energiafelhasználással képesek biztosítani a hagyományos fűtési rendszerekkel megegyező hatékonyságot.
A rendszer egyik nagy előnye, hogy hatékonyan integrálható napelemes rendszerekkel és H tarifás áramszolgáltatással is. Így mindkét esetben kedvező árú árammal üzemeltethetjük a készüléket. A hőszivattyúk kiválasztásakor fontos szempont, hogy meglévő, elégtelenül működő rendszerünket kívánjuk-e helyettesíteni, vagy teljesen új fűtési megoldást szeretnénk. A hőszivattyú telepítése lehetséges úgy is, hogy a meglévő fűtési rendszerrel kombinálva működjön, ami tovább növeli a készülék sokoldalúságát.
A hőszivattyúk, mint fix elektromos fogyasztók, különálló elektromos körön és dedikált kismegszakítóval telepíthetők és használhatók. Ez esetben szükség lehet az elektromos hálózat bővítésére is, főleg ha nagyobb teljesítményű készüléket választunk. A hőszivattyúk 4 kW-tól egészen 23 kW teljesítményig elérhetők, ami azt jelzi, hogy a készülékek széles skálán alkalmazhatók minden méretű ingatlanban. A teljesítménytől függően választható egyfázisú vagy háromfázisú kivitel. Nagyobb teljesítményű készülékek esetén általában a háromfázisú opció a javasolt.
Fontos megemlíteni, hogy a hőszivattyú telepítésekor ajánlott áramvédelmi intézkedéseket is megtenni, mert túláram esetén a készülékben keletkezett károkra nincs garancia. Érdemes a meglévő elektromos munkálatokkal egyidejűleg elvégeztetni ezt a védelmet, így hosszú távon tervezhetünk a készülék használatával.
A hőszivattyúk kezelése egyszerű, lehetőség van fali vezérlő vagy applikáció segítségével történő szabályozásra. Néhány gyártónál elérhetők olyan fogyasztási és ellenőrző programok is, amelyek segítségével még hatékonyabban gazdálkodhatunk az energiával.
Milyen hőszivattyú legyen?
Hőszivattyú vásárlásakor fontos figyelembe venni az ingatlan földrajzi és éghajlati adottságait, mivel a hőszivattyúk hatékonysága ezek függvényében változhat. Elérhetőek „alap” készülékek, amelyek -25 Celsius fokos környezeti hőmérsékletig hatékonyan működnek. Ezek a készülékek ideálisak városi
környezetben történő fűtésre vagy meglévő fűtési rendszerek kiváltására, de hatékonyságuk jelentősen csökkenhet -7 Celsius fok alatti hőmérsékleteknél. Ekkor az SCOP (Seasonal Coefficient of Performance) és az A+++ energiahatékonysági értékek csökkenésére kell számítani.
Amennyiben kisebb, hegyvidéki településeken vagy olyan falvakban tervez hőszivattyú telepítését, ahol gyakoriak a tartósan alacsonyabb hőmérsékletek, a Mitsubishi Zubadan vagy Panasonic hőszivattyúk a legjobb választások. Ezek a gyártók garantálják, hogy a készülékek SCOP és A++ értékei 15 Celsius fokig stabilak maradnak, így biztosítva a fűtést és a használati melegvíz-ellátást is hidegebb körülmények között.
A teljesítmény kiválasztásakor a ház hővesztesége adja a kiindulási pontot, amit internetes kalkulátorokkal is könnyedén ki lehet számolni, de a döntésnél mindig érdemes szakember véleményét kikérni. A kiszámított érték alapján meghatározható, hogy mennyi kW teljesítményre van szükség a hőveszteség pótlására.